HDCP

HDCP je technologie ochrany obsahu dostupná pro použití ve spojení s HDMI, která byla vyvinutá společností Intel Corporation.

HDCP licenci neposkytuje HDMI Licensing, LLC, ale společnost Digital Content Protection, LLC.

HDCP se přenáší přes DVI a HDMI rozhraní.

Pro zajímavost uvádíme částku ročního poplatku pro HDCP - roční poplatek je patnáct tisíc dolarů (US$ 15.000) plus poplatek na jednotku (za každý přístroj) - US$ 0.005.

Z toho vyplývá, že technologie HDMI v kombinaci s ochranou HDCP umožňuje 100% zabezpečení pro bezchybný přenos audio/video rozhraní, pokud si to výrobce budou přát, ale také to něco stojí.

Jednoduše řečeno, pokud si budete chtít pustit film v plném HD/UHD rozlišení (např. 720p, 1080i, 1080p nebo dokonce 4K UHD) budete muset mít celou trasu signálu od zdroje (Blu-ray, multimediální přehrávač, UHD satelitní přijímač nebo set-top box) až po OLED, LCD, plazma zobrazovač nebo projektor ve verzi, která podporuje HDMI-HDCP. Potom však bude zaručena kvalita.

  1. HDMI dostatečně bezpečné rozhraní?

V dnešní době žádný ochranný systém není 100%, avšak HDMI při použití s HDCP poskytuje audio/video rozhraní, které splňuje bezpečnostní požadavky jak poskytovatelů obsahu, tak i dodavatelů systémů.

Pokud můj monitor nepodporuje HDCP (jako je HDMI připojení s HDCP), budu mít možnost zobrazit HD DVD a Blu-ray obsah ve vysokém rozlišení?

Vlastníci obsahu (tj. filmové studio vydávající BD/DVD) se rozhodují, v kterých případech budou používat ochranu obsahu filmů proti neoprávněnému kopírování. Filmové studio, které se obává, že UHD nebo High-Definition verze jejich filmů bude pirátsky kopírována, pravděpodobně použije HDCP ochranu ve verzích UHD a High-Definition svých filmů, i když někdy se mohou rozhodnout uvolnit některé tituly bez HDCP. 
Pokud chce mít spotřebitel jistotu, že bude moci bez omezení sledovat UHD/HD filmy, měl by si vybrat všechna zařízení, která jsou schopna dekódovat HDCP-kódovaný obsah.

Až na některé výjimky, téměř všechny HDMI zařízení na trhu, zahrnují podporu HDCP. U zařízení s DVI, zejména starší verze DVI, je větší pravděpodobnost, že bude chybět podpora HDCP.

Zdroje: hdmi