OLED

CRT. Plazma. LCD. LED. Čtyři technologie obrazovek, které od dob dávno minulých po současnost tvoří a tvořily centrum našich obývacích pokojů. Tam, kde postupně začaly televize ubírat na hloubce, tam začaly přidávat na ploše. Nyní ale nastal čas na další technologii. OLED. Pojďme se spolu podívat v krátkosti na historii zobrazovačů a na jejich současnost.

Co to je vlastně OLED?

OLED je zkratka z anglického „Organic Light Emitting Diode“ a jedná se o typ displeje, který využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod. Aniž bychom se museli pouštět do hlubokých technických rozborů, lze v kostce říci, že na rozdíl od běžných LCD televizorů není OLED panel jakkoli podsvícený, ale jednotlivé body vyzařují světlo samy o sobě. Toho je dosažené právě díky vícevrstvé buňce OLED, ze kterých se panel skládá. Tato OLED buňka se skládá z několika vrstev, mezi kterými je velmi důležitá tzv. EML (Emissive Layer), která je složená z organických polymerních materiálů, které jsou schopny po vybuzení vyzařovat požadované světlo o určité barvě. Samotná práce OLED buněk je podstatně složitější, nám ale stačí pro základní vysvětlení výše napsané. Zcela zásadní je pro běžného uživatele skutečnost, že OLED obrazovky eliminují několik neduhů LCD a plazma panelů a tím povyšují OLED na novou kategorii televizorů. Nejenom z technologického hlediska, ale pro diváka především z kvalitativního.

 

Pojďme se podívat na zásadní vylepšení oproti stávajícím technologiím.

Rychlost -  Vyzáření požadovaného světla o určité vlnové délce je podstatně rychlejší proces, než natočení krystalu v LCD televizi. Díky tomu jsou OLED televizory podstatně rychlejší než klasické LCD (LED) TV. Rychlost OLED televizí je vlastně totožná s rychlostí plazmových panelů, jelikož ty emitují světlo taktéž v jednotlivých buňkách bez potřeby zadního podsvícení. Řečeno v číslech, LCD panel má odezvu mezi 2 až 16 ms při obnovovací frekvenci mezi 60 až 480 Hz. OLED panel naproti tomu má odezvu maximálně 0,01 ms při maximální obnovovací frekvenci 100 000 Hz. Jednoduše řečeno, OLED je oproti LCD zhruba 1000× rychlejší.

Pozorovací úhly – Toto je další velká výhoda OLED technologie. Díky skutečnosti, že je světlo, potažmo barva, produkovaná v samotné buňce a ta není podsvícená z útrob televizoru, tedy tak jak je to u LCD (LED) technologie, lze na OLED televizor nahlížet z libovolného úhlu. Obraz bude vždy stejný a bez barevné degradace. Úroveň a kvalita pozorovacích úhlů převyšuje i plazmové panely a OLED TV tak překonávají libovolný LCD panel. I když nám výrobci LCD televizorů slibují pozorovací úhly až 178 stupňů, stačí si kolikrát k takové televizi lehnout, tím narušit ideální pozorovací úhel, a barvy se většinou změní, tak jako svítivost.

Černá je opravdu černá – Sytost barev a jejich úroveň byla vždy doménou plazmové technologie, vidět to bylo hlavně na černé barvě. OLED zobrazovače používají podobnou technologii zobrazení černočerné barvy jako plazmy. Danou buňku, která má zobrazovat černou barvu, prostě vypnou. A pouze nepodsvícená a vypnutá buňka zobrazuje černou jako černou. Jednoduše proto, že nevyzařuje nic. Plazmové televize taktéž dokáží jednotlivé buňky vypínat dle potřeby, proto jejich černá barva je sytější než u LCD televizorů. LCD panely jsou totiž neustále podsvícené, byť v posledních letech došlo k obrovskému pokroku díky tzv. lokálnímu podsvícení. LCD TV s takto podsvíceným panelem dokázaly vypnout určitou část diod, které panel podsvěcují a tím pádem v určité části televize vyčarovat velice tmavé tóny bez nepříjemného šedivého podsvícení. Tento efekt byl vždy viditelný hlavně při sledování v tmavé místnosti. Nicméně, LCD (LED) televizory nikdy neuměly a ze své podstaty ani umět nemohou nechat zhasnout jednotlivé pixely. Zde se vždy projevovala síla plazmy a zde přesně boduje i OLED.

 

Spotřeba – Tato část je částečně diskutabilní, nicméně obecně lze říct, že OLED má nižší spotřebu jak LCD televizory a rozhodně je citelně úspornější než plazmové panely. Při tmavých scénách dokáže ze své podstaty ovládání jednotlivých buněk mít OLED panel při srovnatelných parametrech nižší spotřebu vůči LCD až o 60 %. Toto je dáno skutečností, kterou jsem popsal v kapitole o černé barvě. U LCD, i když panel zobrazuje černou barvu, je stejně vždy panel podsvícený, minimálně částečně. Tím pádem skrz něj prochází zlomek světla a tím pádem nezobrazuje skutečnou černou barvu. Ale hlavně, neustále i takto nastavená část televize neustále odebírá energii. Zatímco OLED ve své neaktivitě neprodukuje světlo žádné, čímž nespotřebovává žádnou energii a tím pádem je černá opravdu černá. Na druhou stranu, při plně barevném obrazu dokáže uspořit OLED panel oproti LCD až 40 %. Pokud OLED panel ale zobrazuje čistě bílou barvu, jeho spotřeba dramaticky roste a může dosáhnout i 3× vyšší spotřeby vůči LCD panelu. Při sledování zimních olympijských her tedy nepočítejte s nižší spotřebou vůči LCD panelu. Obraz ale budete mít podstatně lepší. Průměrně se OLED panely každopádně vyznačují nižší spotřebou vůči LCD zobrazovačům zhruba o 20 procent. A to vše při podstatně kvalitnějším zobrazení.

 

Vše výše napsané nám ukazuje jednu zcela zásadní věc. OLED televizor není pouze vylepšený LED televizor, jak by se mohl někdo domnívat, když se podívá na podobnost názvu. LED televizor se jmenuje podle druhu svého podsvícení, jinak je to klasické LCD. OLED ale k „tvorbě“ obrazu přistupuje zcela jinak. Je zde uplatněn dlouholetý vývoj a stojí tak před námi zcela nová technologie, která není pokračovatelem ani LCD, ani plazmy, ale je zcela novou kategorií. Ten, kdo někdy OLED televizor viděl v běhu, chápe, jak moc velký rozdíl v kvalitě obrazu je. OLED je zcela jistě budoucnost zobrazení a rozhodně přinese konec jak plazmové, tak LCD technologie. OLED panely lze navíc vyrábět zahnuté, což u plazmových není možné a u LCD panelů je to velmi náročné. Díky kombinaci špičkového zobrazení, které nám vytváří novou referenci pro posuzování kvality zobrazení a nechává za sebou vše, co bylo zatím vytvořeno, díky skvělým pozorovacím úhlům, velmi dobré spotřebě a možnosti panel vyrobit jinak než jako „placku“, se stává z OLED technologie nový standard. Je pouze otázka času, kdy se z OLED technologie stane spotřební záležitostí za široce přístupné ceny. Každá technologie se jednoho dne stane překonanou a každá technologie má svůj čas. A čas LCD a plazmy skončil právě teď, jelikož do prodeje jdou první OLED televizory.