SBS

Poly (styren-butadien-styren) nebo také SBS je tvrdá pryž, která se používá pro věci jako podrážky bot, běhouny, pneumatiky a všude tam, kde je důležitá trvanlivost. Je to typ kopolymeru, který je tvořen třemi segmenty (polystyren, polybutadien a polystyren).

Polystyren je pevný tvrdý plast, což dává SBS trvanlivost. Polybutadien je kaučukový, což dává SBS své pryžové vlastnosti. Navíc polystyrénové řetězce mají tendenci se shlukovat dohromady. To dává materiálu schopnost udržet si tvar po protažení.

SBS ( termoplastický elastomer) je odolný vůči oděru a světlu. Při vystavení tukům a olejům a různým typům uhlovodíkových sloučenin a směsí se může rozpouštět nebo rozpadat. 

Způsob, jakým je SBS vyráběn, lze modifikovat tak, aby produkoval produkty s poněkud odlišnými fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Například některé formy SBS jsou obzvláště silné, což je činí vhodnými pro výrobu pneumatik, podešve pro obuv, dopravních pásů a pásů na housenkových vozících. Jiné typy SBS jsou navrženy tak, aby byly flexibilnější, aby byly použity jako gumové hadice, pružné hračky, sportovní zboží a těsnění.

Tisková struna vyrobená z tohot materiálu se stává pružnou při cca 80st.C, během tisku nezapáchá a vyhlazením jednotlivých vrstev pomocí D-Limonenu lze docílit povrchu podobnému sklu. U transparentních materiálů je dobrá propustnost světla při zachování krásných sytých barev. Jednotlivé tisknuté vrsty se k sobě lepí velmi dobře (velmi dobrá soudržnost vrstev).

Hustota materiálu: 1,01 g / cm 3