Intel Turbo Boost

Počítač může jet na více než maximum

Procesory Intel umí krátkodobě pracovat s ještě větším výkonem, než jaký nabízejí při běžné práci. Díky technologii Turbo Boost ušetříte cenné minuty.

Pokud svůj stolní počítač nebo laptop potřebujete zatížit náročnou operací, například úpravou videa či grafiky nebo spuštěním videohry, oceníte krátkodobý skokový nárůst výkonu. Přesně to nabízí Intel Turbo Boost – inteligentní technologii, která umí přepnout procesor do dočasného turbo režimu.

Procesory jsou vždycky navržené tak, aby měly výkonnostní rezervu. To, co udělá Turbo Boost sám za vás, bez námahy, prováděli a provádějí někteří počítačoví nadšenci ručně – zvyšují výkon svých počítačů takzvaným „taktováním“, tedy upravením hodnot u vybraných parametrů, například právě napětí a frekvence.

Proč? Práce je s výkonnějším procesorem hotová rychleji nebo můžete bez nepříjemného zpomalení počítače dělat víc věcí najednou. Turbo Boost se aktivuje v závislosti například na tom, jakou práci děláte v jakém softwaru a na jaké počítačové konfiguraci, případně jak moc je procesor v danou chvíli vytížený.

Turbo_Boost_2

Výrazně víc výpočetní síly

Frekvence procesoru sice není jediný parametr, který má vliv na výkon, patří ale k nejdůležitějším. V turbo režimu může narůst opravdu výrazně – například z 2,5 na 3,5 GHz.

Díky technologii Turbo Boost tak procesory Intel můžou nabídnout extrémní výkon v případě, že ho potřebujete, a zároveň fungují ve standardním, úspornějším a šetrnějším „normálním“ režimu, když na počítači provádíte běžnou práci.

Nepoškodí „Turbo“ procesor?

Vůbec ne. Turbo Boost je oficiální technologie přímo od Intelu, vyrobená na míru procesoru a důkladně zabezpečená. Aktivuje se jen ve chvíli, kdy spotřeba, napětí a teplota nepřesahují bezpečné limity. Není tedy nutné se obávat, že by se procesor například přehrál, ani že by začal extrémně rychle vybíjet akumulátor v laptopu. V případě nepříznivých podmínek se Turbo Boost prostě a jednoduše nezapne.