Virtualizace VMWare - nejdůležitější trend IT současnosti

Co to je virtualizace

Virtualizace znamená vytvoření virtuálního, zdánlivého počítače uvnitř skutečného počítače pomocí vhodného programového vybavení. Poprvé s touto koncepcí přišla již v 60. letech 20. století firma IBM u svých sálových počítačů. Výhoda tohoto řešení spočívala v tom, je v jednom fyzickém počítači se vytvořilo několik zdánlivých - těch samých - počítačů, na každém pak teoreticky mohl běžet jiný operační systém apod. Osobní počítače založené na x86 ("intelovských") procesorech dlouho o něčem podobném nemohly uvažovat, protože jejich výpočetní výkon ani kapacita paměti na něco podobného jednoduše nestačily. Vývoj jde ale kupředu mílovými kroky, a tak nejprve firma VMWare, později následovaná množstvím dalších společností včetně open-source komunity, přišla s řešením "vytvořit v PC virtuální PC". Na běžném počítači nebo serveru dnešní vyspělé operační systémy pracují v podstatě ve dvou režimech:

  • samotný operační systém sahá přímo na hardware (síť, grafika, disky apod.)
  • uživatelská aplikace nemá přímý přístup k hardwaru, ten získává pomocí volání funkcí operačního systému.

Tomu odpovídají při běhu programu úrovně privilegovanosti - instrukce, které sahají přímo na hardware, jsou "privilegované" a může je provést pouze operační systém. Pokud se takovou instrukci, pracující přímo s hardwarem, pokusí provést aplikace, která k tomu nemá potřebné oprávnění, procesor vyvolá tzv. výjimku - skok na definovanou adresu programu. Tam je možno buď drzou aplikaci coby nevychovanou usmrtit, nebo nasimulovat provedení operace a pokračovat dál. 

Typická architektura hypervisoru
Při virtualizaci je pod kód operačního systému vsunuta další úroveň s ještě vyšší prioritou, tzv. hypervisor, který se stará o přidělování zdrojů a provedení privilegovaného kódu operačního systému. Samotný aplikační kód, běžící na nižší úrovni provilegovanosti, je vykonán nativně.

Úžasné na této technologii je, jak nízkou výkonovou režii představuje - udává se kolem 5%. Přitom podíváte-li se na většinu svých serverů, výkon jejich procesorů se líně pohybuje někde těsně nad nulou.

Výhody virtualizace VMWare

Lepší využití existujícího hardwaru

Díky možnosti provozovat mnoho virtuálních počítačů na jednom fyzickém stroji je možno vystačit s menším počtem fyzických serverů, což znamená méně elektřiny, méně místa, méně tepla, méně chlazení - efekt je okamžitý.

Zapouzdření, zálohování a snadná náhrada hardwaru

Virtuální počítač je tvořen pouze několika soubory (konfigurační soubor, virtuální harddisk apod.) - většinou je jich méně než 10. Virtualizované hardware, které virtuální počítač vidí, je vždy stejné, ať je hostitelský systém postaven na čemkoliv, takže přenos na jiný fyzický stroj znamená zkopírování těchto souborů a je ihned možno virtuální stroj opět zprovoznit. Totéž platí pro zálohování - jakmile mám kopii těch několika souborů tvořících virtuální počítač, mám jeho kompletní zálohu. Žádná komplikovaná reinstalace aplikací, obnova dat, shánění "podobného" hardwaru, jako v případě havárie fyzického systému. Je možné dokonce zálohovat běžící virtuální počítač úplně bez odstávky.

Testování a prezentace

Představte si, že píšete software a potřebujete ověřit, že váš program bez problémů běží na Windows 2000, Windows XP (včetně všech variant Service Packů), případně na Windows Server 2003 apod. Budete na svůj vývojářský počítač instalovat postupně jeden za druhým tento operační systém a zkoušet svou aplikaci? A to, v průběhu vývoje, pořád dokola? Jistě že ne, řešením je použití virtuálních počítačů, na každém příslušná verze operačního systému. Nebo na přednášce či školení potřebujete předvést chování určité aplikace oproti serveru. Při výkonu dnešních počítačů není problém na notebooku, například s Windows XP, mít puštěnou prezentaci v PowerPointu a zároveň na tom samém notebooku virtuální Windows Server 2003 a virtuální klient Windows XP dohromady zasíťované ve virtuální síti.

Konsolidace historických nebo málo využitých serverů

Staré servery, například s nepodporovanou verzí Novell Netware, hardwarově dosluhují, přitom je potřeba je udržet v chodu kvůli starému účetnictví a v případě odchodu starého serveru do křemíkového nebe není možno (i v případě, že máme všechny zálohy, což je ne vždy pravda!) je rozchodit na moderním hardwaru prostě proto, že pro dnešní hardware neexistují příslušné ovladače. Zde se virtualizace přímo nabízí. Virtuální hardware prezentované produkty VMWare, které vidí virtuální počítač, představuje počítač architektury Intel s velmi dobře kompatibilním čipsetem 440BX, taktéž virtuální adaptéry SCSI a virtuální síťové karty jsou jedny z nejvíce podporovaných v počítačovém průmyslu, takže není problém zprovoznit jakkoliv starý operační systém.

Rychlá implementace nových serverů

Protože virtuální stroj je tvořen pouze několika soubory, jakmile v jednom virtuálním stroji nainstalujete operační systém, stáhnete hory příslušných aktualizací a sevice packů a nainstalujete základní aplikace, vyrobení dalších podobných strojů je otázkou vytvoření kopie těchto souborů a drobných úprav. Vytvoření nového serveru se z několika hodin na fyzickém hardwaru redukuje na minuty ve virtuálním prostředí.

zápatí